آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر , آزمایش خون

یکی از انواع آزمایش پاتولوژی , آزمایش خون چیست؟

آزمایش خون برای اندازه گیری یا بررسی سلول ها، مواد شیمیایی، پروتئین ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده می شود. آزمایش خون، همچنین به عنوان ارزیابی خون نیز شناخته می شود، آزمایش خون یکی از رایج ترین انواع آزمایشات محیط آزمایشگاهی است. آزمایش خون، اغلب به عنوان بخشی از مراحل معاینه منظم در نظر گرفته میشود.( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

 

 

 

آزمایش خون چه مواردی را نشان می دهد؟

برخی از آزمایش‌های خون می‌توانند به پزشک کمک کنند تا نحوه عملکرد ارگان‌های مختلف بدن را بررسی کند. نمونه‌هایی از اندام‌هایی که عملکرد نادرست آن‌ها در آزمایش خون قابل مشاهده است عبارتند از تیروئید، کبد یا کلیه‌ها.

پزشک شما همچنین می‌تواند از آزمایش خون برای جستجوی نشانه ها یا علائم مرتبط با بیماری‌ها و عارضه ها استفاده کند. مانند :

 • دیابت
 • اچ آی وی (HIV)
 • کم خونی
 • سرطان
 • بیماری عروق کرونر قلب
 • حتی اگر فردی بیماری قلبی نداشته باشد، آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا ممکن است در خطر ابتلا به این بیماری باشد یا خیر.

سایر آزمایش‌های خون می‌توانند نشان دهند که آیا داروهایی که مصرف می‌کنید به درستی عمل می‌کنند یا خیر. میزان انعقاد خون را نیز از این طریق میتوان ارزیابی کرد.

 

آماده شدن برای آزمایش خون

برای اکثر آزمایشات خون، نیازی به آماده سازی فرد نیست. این آزمایش ها برای این است که پزشک ببینند خون شما در شرایط عادی چگونه است.

برای برخی از آزمایشات خون، شما مجبور خواهید بود برای مدت معینی قبل از آزمایش خون، غذا نخورید (ناشتا باشید). این معمولاً به معنای عدم خوردن یا نوشیدن چیزی بعد از نیمه شب قبل از آزمایش است. این آزمایشات اغلب برای صبح زود برنامه ریزی می شوند.

پزشک به شما اطلاع می‌دهد که آیا باید قبل از آزمایش خون ناشتا باشید یا خیر.

 

( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در ظفر )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

روش آزمایش خون چگونه است

برای گرفتن آزمایش خون ، تکنسینی به نام فلبوتومیست (تکنیسین خونگیری) از یک سوزن برای گرفتن نمونه خون استفاده می کند. اگر دیدن سوزن ها شما را عصبی می کند این موضوع را میتوانید به تکنسین بگویید. او می تواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. همچنین می‌توانید در حین عمل نگاهتان را به سمت دیگری برگردانید و یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید تا حواس‌تان را پرت کند.

در بیشتر موارد، نمونه از رگ بازوی شما گرفته می شود. شما در حالت نشسته یا درازکش خواهید بود. ممکن است از شما خواسته شود مشتتان را باز وبسته کنید. تکنسین یک نوار لاستیکی دور بازوی شما می بندد. به محض مشاهده رگ، تکنسین آن ناحیه را تمیز می کند و سپس سوزن را وارد رگ می کند. ممکن است درد کوچکی احساس کنید. هنگامی که تکنسین به اندازه کافی خون گرفت، سوزن را بیرون آورده و بانداژ چسبی را روی محل قرار می دهد. ممکن است از شما خواسته شود که محل را محکم فشار دهید تا خونریزی متوقف شود.

 

بعد از خونگیری

نمونه خون شما به آزمایشگاه ارسال می شود. سپس تکنسین های آموزش دیده به دنبال اطلاعاتی هستند که پزشک آنها را خواسته است. این فرآیند ممکن است یک روز یا یک هفته یا حتی بیشتر نیز طول بکشد. برای اطلاع از نتایج آزمایش با دفتر ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی تماس بگیرید.

 

ده تست خونی مهم

در این بخش به 10 تست خونی که به طور معمول برای بزرگسالان درخواست می‌شود اشاره می گردد.

 

1. شمارش کامل سلول های خون CBC

یکی از بخش‌های مهم آزمایش خون شمارش سلولهای خونی است. در این تست حدود 10 تا از اجزای خون شمارش می شود. این اجزا مربوط به یکی از سه بخش اصلی گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت می باشند. نتیجه نرمال این آزمایشات به شرح زیر است :

میزان نرمال RBC یا سلول های قرمز خون در مردان بین 4.32 تا 5.72 میلیون سلول بر میکرولیتر است و این میزان در زنان بین 3.9 تا 5.03 می باشد.

میزان طبیعی گلبول های سفید خون بین 3500 تا 10500 سلول به میکرولیتر است. این میزان برای پلاکت بین 150 هزار تا 450 هزار می باشد. میزان نرمال هموگلوبین در مردان 13.5 تا 17.5 گرم بر دسی لیتر و در زنان بین 12 تا 15 گرم بر دسی لیتر است. هماتوکریت نیز در مردان بین 38.8 تا 50 درصد است و در زنان بین 34.9 تا 44.5 درصد است.

مقادیر غیر طبیعی آزمایشات نامبرده معمولاً به دلیل یکی از موارد زیر ایجاد می شود :

کمبود ریز مغذی ها مثل ویتامین B6 یا B12 کمبود آهن- مشکلات مغز استخوان- التهاب بافتی- عفونت- مشکلات قلبی- سرطان

بر حسب نتیجه آزمایش پزشک ممکن است به شما توصیه کند در فواصل منظم آزمایش را تکرار کنید و یا برایتان دارو تجویز کند و یا درخواست آزمایشات تکمیلی نماید.

 

2. پانل متابولیک پایه (BMP)

در بخش پانل متابولیک پایه برخی از اجزای خون اندازه گیری می شود که عبارتند از :
الکترولیت ها-کلسیم-گلوکز-سدیم-پتاسیم-دی اکسید کربن-کلراید-نیتروژن اوره خون-کراتینین
برای انجام این آزمایشات لازم است که فرد حداقل به مدت 8 ساعت ناشتا باشد. نتایج غیر طبیعی این آزمایشات می تواند بیانگر بیماری های کلیوی، دیابت و عدم تعادل هورمونها باشد.

 

( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

3. پانل متابولیک جامع(CMP)

پانل متابولیک جامع شامل همه آزمایشاتی است که اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت متابولیسم بدن از جمله سلامت کلیه ها و کبد و سطح پروتئین های خون ارائه می دهد. برخی از این آزمایشات عبارتند از :
آلبومین- آلکالین فسفاتاز (ALP)  آلانین آمینوترانسفراز (ALT) آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) بیلی روبین
مقادیر غیر طبیعی این آزمایشات نشان دهنده برخی مشکلات است. به طور مثال مقادیر بالای ALP می تواند نشان دهنده انسداد مجاری صفراوی، سیروز کبدی، التهاب کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا، هپاتیت و بیماری پاژه باشد. همچنین مقادیر پایین تر از نرمال ALP ممکن است به دلیل اختلال متابولیسم استخوان، جراحی قلب و کمبود روی و سوء تغذیه باشد.

مقادیر بالاتر از حد نرمال ALT ممکن است بیانگر مشکلاتی مانند سیروز کبدی، هپاتیت، سرطان کبد و آسیب کبدی باشد و مقادیر پایین تر از حد نرمال ALT نیز طبیعی فرض می شود.
مقادیر بالاتر از حد نرمال AST ممکن است به دلیل سیروز کبدی، مشکلات قلبی، هپاتیت، مونونوکلئوز و پانکراتیت ایجاد شود. مقادیر پایین تر از حد نرمال نیز طبیعی فرض می شود.
علاوه بر این مقادیر بالاتر از نرمال بیلی روبین ممکن است به دلیل همولیز گلبولهای قرمز، واکنش‌های دارویی، انسداد مجاری صفراوی، سندروم گییلبرت و هپاتیت اتفاق بیفتند و موارد مقادیر کمتر از حد نرمال هم اهمیت خاصی ندارد.( بهترین آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

 

4. پانل لیپید

این پانل دو نوع از کلسترول را اندازه گیری می کند که HDL یا کلسترول خوب و LDL یا کلسترول بد می باشد. HDL کلسترول خوب عنوان می‌شود زیرا مواد مضر را از خون گرفته و به کبد کمک می کند که آنها را دفع کند. LDL به عنوان کلسترول بد تلقی می شود زیرا می تواند باعث ایجاد پلاک در دیواره عروق شده و خطر بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. برای آزمایش کلسترول باید حداقل 8 ساعت ناشتا باشید.

 

( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

 

5. پانل تیروئید

پانل تیروئید مربوط به آزمایشاتی است که عملکرد غده تیروئید را نشان می دهند. این آزمایشات عبارتند از :
T3 و T4 و T3RU و TSH
تیروئید غده کوچکی در ناحیه گردن است که با ترشح هورمون تیروئید برخی اعمال بدن نظیر سطح انرژی و متابولیسم را تنظیم می‌کند. مقادیر نرمال این آزمایشات عبارتند از :

 • برای T3 مقدار 100 تا 200 نانو گرم بر دسی لیتر طبیعی محسوب می شود.
 • مقدار نرمال T3RU بستگی به مقدار T3 دارد (در صورتی که مقدار T3 بالاتر از حد نرمال باشد T3RU پایین تر بوده و برعکس)
 • مقدار T4 باید بین 5 تا 12 میکروگرم بر دسی لیتر باشد.
 • مقدار طبیعی TSH بین 0.4 تا 4 است.

مقادیر غیر طبیعی هر یک از این فاکتورها می توانند نشانگر مسائل مختلفی از قبیل میزان پایین پروتئین و اختلالات تیروئید بوده و حتی بیانگر سطح غیر طبیعی تستوسترون و استروژن باشد.

 

 

( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

حتما این مطلب را هم میپسندید…

 

 

6. آنزیم مارکرها

آنزیم ها پروتئین هایی هستند که برای انجام مراحل شیمیایی مثل هضم و جذب غذا و انعقاد خون به بدن کمک می کنند. آنزیم ها در سراسر بدن و برای بسیاری از اعمال حیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آزمایشات آنزیمی معمول عبارتند از :

 • CPK1 یا کراتین فسفوکیناز این آنزیم در ریه و مغز یافت می شود و مقادیر بالاتر از حد نرمال آن نشان دهنده آسیب مغزی یا سرطان است.
 • CPK2 این آنزیم در قلب یافت می شود و معمولا پس از حمله قلبی و آسیب‌های قلبی افزایش می یابد.
 • CPK3 این آنزیم نیز در قلب یافت می شود اغلب به دلیل التهاب عضلات بدن و کشیدگی عضلات ناشی از ورزش دیده می‌شود.

تروپونین این آنزیم قلبی است که هنگام آسیب های قلبی در خون دیده می شود. مقادیر نرمال این آنزیم ها عبارتند از :

 • CPK1 حدود 200 واحد در لیتر
 • CPK2 بین 5 تا 25 واحد بین الملل در لیتر
 • CPK3 حدود 200 واحد بر لیتر
 • تروپونین کمتر از 0.02 نانوگرم بر میلی لیتر

 

7. آزمایشات مربوط به بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی

بسیاری از بیماریهای منتقل شونده از راه جنسی از طریق آزمایش خون تشخیص داده می شوند. برخی از این بیماری ها از طریق آزمایش ادرار یا کشت ترشحات عفونی تشخیص داده می‌شوند اما بیماری‌هایی که از طریق آزمایش خون قابل تشخیص هستند عبارتند از :
کلامیدیا- سوزاک- هرپس- HIV – سیفلیس
برخی از این بیماریها ممکن است برای مدت زمان مشخصی از طریق آزمایش خون قابل تشخیص نباشد به عنوان مثال عفونت HIV ممکن است چند ماه طول بکشد تا بعد از ورود ویروس به بدن مثبت شود.

 

( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

 

 

8. پانل انعقاد خون

تست های انعقادی بیانگر زمان لازم برای انعقاد خون و درستی آن هستند. انعقاد خون فرآیندی است که طی آن پس از جراحت و یا بریدگی خون بند آمده و خونریزی متوقف می‌شود. اما چنانچه لخته خون در داخل عروق تشکیل شود می‌تواند باعث انسداد جریان خون در قلب مغز و یا ریه شده و منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود. نتایج تست های انعقادی برای تشخیص برخی مشکلات کاربرد دارند که برخی از آنها عبارتند از :
لوسمی حاد میلوئیدی- هموفیلی- ترومبوز- مشکلات کبدی- کمبود ویتامین K

 

9. آزمایش دی هیدرو اپی آندروسترون سولفات DHEA

هورمون DHEA از غدد آدرنال یا فوق کلیوی ترشح می شود. این آزمایش میزان این هورمون را نشان می دهد. این هورمون در مردان باعث افزایش ویژگی های مردانه مثل افزایش موهای زائد می شود. بنابراین مقادیر پایین تر از حد نرمال آن در مردان غیر طبیعی محسوب می‌شود. در حالی که مقادیر پایین تر از نرمال آن در زنان مشکلی ایجاد نمی کند. اما مقادیر بالاتر از نرمال DHEA در زنان باعث ایجاد ویژگی های مردانه مثل افزایش موی زائد بدن شده و مقادیر پایین‌تر از حد نرمال آن در مردان که نشانه کمبود این هورمون است می‌تواند به دلیل مشکلات زیر ایجاد شود :
دیابت نوع 2– بیماری های کلیوی- ایدز- بی اشتهایی عصبی

مقادیر بالاتر از حد نرمال DHEA در مردان و زنان می تواند به دلیل مشکلات زیر باشد :

 • وجود تومور در غده آدرنال یا فوق کلیه
 • هایپرپلازی مادرزادی آدرنال
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنان

 

10. آزمایش C-Reactive Protein یا CRP

CRP توسط کبد و هنگامی که بافت های بدن دچار التهاب هستند تولید می‌شود. مقادیر بالای CRP نشان دهنده التهاب در بدن است که برخی از این التهاب ها که باعث افزایش CRP می شوند شامل موارد زیر است.
التهاب عروق- عفونت- IBD– بیماری قلبی- آرتریت روماتوئید- لوپوس- سرطان

 

 

( آزمایشگاه پاتوبیولوژی ظفر, انواع آزمایشات تخصصی در مرکز ما انجام میشود, آزمایشگاه پاتولوژی در میرداماد )

 

 

سوالات متداول

 

آزمایش خون کامل شامل چه مواردی است؟

اگر پزشک شما آزمایش خون کامل را تجویز کند، ممکن است آزمایش‌های زیر را دریافت کنید :

آزمایش پانل لیپید (یا چربی) : سطح کلسترول اچ دی ال (HDL) (چربی خوب) و کلسترول ال دی ال (LDL چربی بد) را اندازه گیری می کند.

آزمایش پانل متابولیک پایه (یا جامع) : خون شما را از نظر گلوکز، کلسیم، الکترولیت ها، پتاسیم، دی اکسید کربن، سدیم، کلرید، کراتینین و نیتروژن اوره خون بررسی می کند.

 

آیا در صورت وجود ویروس، در آزمایش خون نشان داده میشود؟

بله. باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می توانند در مایعات بدن مانند خون ظاهر شوند. آزمایش تشخیص آنها، کشت خون نام دارد.

آزمایش خون معمولی چه چیزی را بررسی می کند؟

یک آزمایش خون معمولی، شمارش کامل سلول های خون است که به آن شمارش کامل خون نیز می‌گویند، برای شمارش گلبول‌های قرمز و سفید خون و همچنین اندازه‌گیری سطح هموگلوبین و سایر اجزای خون انجام میشود. این آزمایش می تواند کم خونی، عفونت و حتی سرطان خون را نیز نشان دهد.

آیا آزمایش خون، همه سرطان ها را نشان می دهد؟

همه سرطان ها در آزمایش خون نشان داده نمی شوند. آزمایش خون می تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت کلی سلامت مانند عملکرد تیروئید، کلیه و کبد ارائه دهد. با آزمایش های بیشتر تقریباً همه سرطان ها را می توان تشخیص داد

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *